Dhimbje Barku Ne Anen E Djathte

Zona 6: Sipër legenit, në krahun e majtë, një dhimbje në këtë zonë mund të jetë treguesi i një inflamacioni të zorrës së madhe ose të divertikolit, shkruan Shije. Masa e muskujve gradualisht zvogëlohet gjatë plakjes, ndërkaq yndyrat përbëjnë përqindjen gjithnjë e më të madhe të peshës. Megjithatë, gurët e tëmthit në fshikëzën e tëmthit shkaktojnë episode të përsëritura të dhimbjeve të barkut (të njohura si dhimbje barku në tëmth) dhe zakonisht kërkojnë trajtim. Shkaqet më të zakonshme të dhimbje barku i veshkave janë sëmundje nephrolithiasis, hydronephrosis, Nephroptosis në të cilën shqetësuar urodynamics në traktin e sipërm urinar. Ai ofron nje pakete fantastike natyrale pasi gjithe elementet jane sic ekstraktohen nga melcia. Apendiks-i është një qese e shkurtër dhe e ngushtë e zorrëve, që është e mbyllur në një nga fundet. Para rreth. Kryeni këto 3 lëvizje të thjeshta të patën 3 herë në javë për të rritur fleksibilitetin e gjunjëve dhe për t'i lëvizur me lehtë. Ndonjëherë dukuri e dhimbje barku mund të tejkalohen duke përdorur ilaçe të ndryshme. Dhimbje abdominale – Dhimbja në anën e djathtë, nën brinjë është një nga shenjat e sëmundjes së mëlçisë. Megjithatë disa nga simptomat jepen zako. 26-vjeçarja, identiteti i të cilës nuk bëhet me dije, u paraqit në spital me dhimbje të forta në krahun. "Mos u besoni dorëshkrimeve të lashta. Kapja e gishtave është një mjet shumë i dobishëm në jetën e përditshme. Dhimbje në art, ndjenjat mund të jenë të dhemb, tolerant, të mprehta, prerja, djegie dhe mu në dorën e majtë dhe nofullën e sipërme. themegallery. Dhimbja e shkaktuar nga këto gurë (madhësia e të cilave ndryshon nga një margaritar në grurin e kripës) kthehet në akute dhe përhapet mbrapa, barku i poshtëm, zona inguinale. Gjithashtu personat që kanë kryer operacione në ate zonë herë pas here mund të ndjejnë dhimbje të plagës. Me shpinën tuaj të këndshme dhe të gjatë, ngrini krahët lart mbi kokë, mbyllni gishtat dhe largojeni nga vetja. Një dhimbje shumë e zakonshme. Mund të mos duken të rrezikshme në fillim, megjithatë, po të informoheni mbi këto dhembje, mund të shpëtoni nga një sërë problemesh në atë ardhmen. Ne përqëndrohemi në trajtimin e aftësive të kufizuara të rënda kurrizore dhe dëmtimet. Dhimbje në dhimbje në nyjen e shpatullës së djathtë 22. Të gjithë njerëzit ndjejnë shqetësime të ndryshme, dikush në stomak, dikush në veshka, disa kanë fyt delikat, e disa kanë probleme me jashtëqitjen. Nuk shfaqet dhimbje epigastrike, duke tërhequr apo dhemb dhimbje nën teh shpatullën në të majtë. Në kaltërsi flrturojnë zogj të harlisur, I shoh i përmallshëm, të dal nuk mund. Dhimbje të padurueshme barku. Sëmundja celiac është një sëmundje autoimune – jo një alergji ose një intolerancë ushqimore. Me pak përjashtime, ajo është e vendosur në bark, vetëm mbi ijë. Dhimbje mesi ose në anën e djathtë mund të jenë shenjë e kancerit të mëlçisë. Ndonjëherë një dhimbje në bazën e kafkës mund të shkaktohet nga nevralgjia oshizwmale, e cila është një kusht që ndikon në nervat që dalin nga maja e kurrizit deri në kokë. Fëmija mund të ankohet se ka dhimbje barku, në rast se provon një ndjenjë këputje, …. Dhimbja e gjunjëve limiton veprimet më të vogla të jetës së përditshme dhe mund të shkaktojë dhimbje në të gjithë trupin. Mitra është në rritje, fasha zorrë dhe organet e tjera, duke ndryshuar dietën dhe hormonet në trup - të gjitha shkaqet e dhimbje barku. Këto karaktere për çrregullime lëvizshmëri stomakut dhe spazma të zorrëve apo të shtrihen të fibrave muskulore. Kanceri i trurit është një diagnozë e mjaft frikshme. Dhimbje barku periodike. Kudo që ushtroni një grup muskujsh për një periudhë të gjatë kohore, ata përfundimisht lodhen dhe fillojnë të dhembin, po kjo është e vërtetë edhe për muskujt e syve. Përdorimi i rigonit për gurët Të gjithë i njohin vlerat e rigonit në gatim. Dhimbja në pjesën e poshtme të barkut shkaktohet te sportistët e secilit rang, ndërsa sportistët elitarë e përjetojnë më shpesh. Apendicit-i është inflamancion i apendiksit. Kjo sëmundje është zgjatur. Disa dhimbje të barkut janë të lidhura shpesh me probleme renale (apandesiti, pankreasi, etj) Nëse dhimbjet janë shumë të forta duhet të shkoni menjëherë te mjeku, nëse jo atëherë prisni 48 orë për të parë nëse do të përmirësohesh. Me ndjenjat e forta dhe mbizotëruese, energjia mund të bllokohet ose të shtypet, duke sjellë dhimbje ose bllokim në trup. Para rreth. Dhimbja klasike në apendisit është dhimbja që fillon gradualisht dhe më pas bëhen shumë intensive. Dhimbje në nyje, njolla në lëkurë - shenja që mëlçia nuk po ju funksionon siç duhet. Kryesisht për dhimbjen që janë kronike ose periodike. Gjetja e shkaktarit të dhimbjeve në trup është shumë e rëndësishme për të identifikuar sëmundjet që na kanosin jetën. Kërko për: Bimet mjeksore. Nuk di ç'të bëj, sepse kam dhimbje të mëdha në lukth, fryrje të barkut në anën e. Më të ndjeshëm intensiteti më i lartë. Bëni këtë. Dr Alex Jimenez, Chiropractor i El Pasos. Urthi që shumë gra e perceptojnë si djegje ose dhimbje stomaku, vjen si pasojë e shtypjes së stomakut nga mitra shtatzënë. Më pas, tërhiqni. Kur retroperitoneale hematoma - një e papritur, dhimbje cramping, ndoshta për shkak të anticoagulation. Keni dhimbje të forta barku: Apendiciti zakonisht shkakton dhimbje që përhapen nga kërthiza drejt pjesës së poshtme të barkut, në anën e djathtë. Marrja e një dushi të ngrohtë ndihmon për të çlodhur muskujt e tensionuar dhe mund të lehtësojë një. Koka mundohet të kthehet në një kënd 90 gradë. Që nga ajo kohë, fillova të përjetoja atë dhimbje ngacmuese herë pas here. Çdokush që përjeton dhimbje të vazhdueshme e cila shkon vetëm duke u përkeqësuar duhet të kërkoj ndihmë mjekësore. Sëmundja celiac është një sëmundje autoimune – jo një alergji ose një intolerancë ushqimore. Lloji 10: Dhimbje stomaku, gurgullitje, kapsllëk dhe fryrje barku Mund të jetë: Këto janë simptomat e intolerancës ndaj glutenit, por ato gjithashtu mund të jenë një tregues i një gjendje shumë më serioze – sëmundja celiac. Kjo dhimbje është e shoqëruar me simptoma të përgjithshme si ethe, dobësi, marramendje, të vjella, diarre, dhimbe e. e shpeshtë, duke prekur deri në 15% të fëmijëve. com Për shumë pyetje, ne do të bashkëbisedojmë me mjekët dhe përgjigjet e tyre do t’i botojmë në ditët vijuese. Pozicioni i gjumit në krah Shkencëtarët zbuluan se lëngu cerebrospinal i shpinës largon toksinat më mirë nëse flemë në anën tonë. 4 years ago | 0 view. 26/01/2015. Dhimbja e krahëve është një gjë e zakonshme për shumë njerëz të rritër në të gjithë botën dhe ekëzistojnë shkaqe të panumërta të një gjendje të tillë. Edhe pse kjo nuk do të thotë medoemos që po ju plas apendiksi, mund të keni nevojë për një eko, shkruan Living. PASHTRIKU: USHTRIME TË RËNDOMTA QË HEQIN YNDYRËN E DHJAMIN NGA BARKU SI DHE ATO QË FORCOJNË TRUPIN TUAJ (Pashtriku. Kjo lidhet edhe me madhësinë e kistit. Keni dhimbje krahu apo dore? Dhimbja e krahut apo e dorës shpesh shkaktohet nga ndonjë dëmtim ose një problem në qafë apo i shpatullës. Unë shpresoj se ju keni gëzuar postimet tona blog për çështje të ndryshme shëndetësore, ushqyese. com Company Logo 33. Për vënien e diagnozës së kësaj sëmundjeje bëhen një sërë ekzaminimesh si analiza e gjakut komplet, ekzaminimi i feçeve për parazitë të ndryshëm, sigmoidoskopia dhe kolonoskopia, të cilët ofrojnë të dhëna të vlefshme për këtë diagnozë. Dr Nevila Lëngu, gastro-hepatologe, QSUT :- Duhet saktësuar dhimbje në anën e djathtë në kuadratin e sipërm apo të poshtëm? Dhimbjet e stomakut nuk shoqërohen […]. Zona 7: Në këtë zonë gjendet kocka e legenit dhe artikulacioni koskofemoral (i ankës): dhimbja mund të vijë nga veshka e djathtë. Në ditët e sotme, sa herë që kemi një dhimbje ose problem shëndetësor, gjëja e parë që bëjmë është të kërkojmë në internet. Makaronat dhe orizi duhet të ziejnë vetëm me ujë dhe me asnjë lëng tjetër, pastaj ta shoqërojmë me sallatë jeshile. Mund të jetë e shkaktuar edhe nga të vjellat, apo si shenjë shoqëruese për infeksionet e bajameve, fruthit. Nuk duhet harruar se për secilën nga këto patologji ka shërime dhe medikamente që ndihmojnë. Duke e mbajtur çdo gisht ndërkohë që merrni frymë thellë mund të sjellë çlirimin e emocioneve, çlirimin fizik dhe shërimin. Ne gjithashtu trajtojmë dhimbje të nervit shiatik, dhimbje në qafë dhe shpinë, Whiplash, dhimbje koke, lëndime në gju, lëndime sportive, marramendje, gjumë të dobët, artrit. Ndërsa i afrohemi 50 vjetorit të traktatit të Romës më 25 Mars të 2007 — datëlindja e 50-të e bashkësisë ekonomike Europiane, që u shndërrua në Bashkimin Europian — Europa nuk di më se çfarë historie të tregojë. Nëse nuk mund ta prekni vendin si duhet, atëherë në vend të gishtave përdoreni ndonjë rekuizitë tjetër. Forma akute e sëmundjes është e lidhur shpesh me një hit në stomakun e një mikroorganizëm specifik - Helicobacter pylori, zhvillim atë në një çështje ditësh dhe është e shoqëruar nga ashpërsia e dhimbje barku në anën e majtë, belching, ul oreksin, urth. Disa nga simptomat janë: një dhimbje në kërthizë ose në pjesën e sipërme të barkut, e cila bëhet gjithnjë e më e madhe në anën e poshtme të djathtë të barkut, humbje e oreksit, vjellje ose mundim pas dhimbjes së barkut. Mrekullia ne trupin e njeirut dhe mrekullia ne fruta dhe perime. Dhimbje të vazhdueshme të shfaqet kur shtrirë jashtme e shell në parenchymatous struktura. Pilulat gojore, pilulat që përdoren më së shumti në botë, mund të shkaktojnë ënjtje dhe dhimbje në pjesën e fundit të ezofagut. Më të ndjeshëm intensiteti më i lartë. Simptoma më e shpeshtë është ajo e dhimbjes së barkut. Simptomat e sëmundjes manifestohet nën shtrihen kapsulë të fortë lidhës fijor që mbulon ishemi veshkave dhe vrull e traktit urinar, dhe për shkak se refleks legenit-renale, kur përmbajtja e tas ose filxhan bie në parenchyma, dhe pastaj në qarkullim. Dhimbjet nga Pankreatiti akut. Sëmundjet e sistemit nervor periferik dhe palcës kurrizore. Shkaqet e dhimbje të ulët mbrapa majtë që i përkasin pestë në grup, janë si rregull i ndarë në psychogenic dhe neurogenic. Dhimbja e barkut (abdominale) është dhimbja e cila fëmija e ndjen në regjionin e barkut, pra midis kraharorit dhe ijëve. Pacienti, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, kishte fshehur 12 shufra ari në barkun e […]. Urthi që shumë gra e perceptojnë si djegje ose dhimbje stomaku, vjen si pasojë e shtypjes së stomakut nga mitra shtatzënë. Këto janë 5 dhimbjet në trup që mund të jenë të rrezikshme, nëse injorohen. Shkaqet e dhimbjes janë të shumta dhe të ndryshme. Pershendetje un kam 2 jav qe kam dhimbje dhe mpirje ne krahun e Majt nganjeher me pihen edhe dy gishtat e fundit si gerq kam edhe koh pas kohe Brenda dites dhimbje Ben sqetull si dhe shtrengime dhe there koh pas kohe ne gjys po ashtu ne anen e Majt si dhe me dhemb qafa edhe shpina midis shpat ullage. 4 years ago | 0 view. LLoji 1 : Një dhimbje konstante e fortë në anën e djathtë nën brinjë që mund të rrezatojnë në qendër të shputës ose shpatullave, që zgjat nga …. Dhimbje të barkut mund të ndjeni edhe kur jeni mbipeshë, kur hani keq apo kur ju piçkojnë insekte. Edhe pse të gjithë e dimë sesa e rëndësishme është të shijosh një gjumë të mirë gjatë natës, kujdes se si flini, pasi mënyra që keni zgjedhur dhe që mund t’ju duket […]. LLoji 7: Dhimbje barku ose parehati me diarre të shpeshta ose kapsllëk, që kanë nevojë urgjente për tualetin dhe gazra. Duke e mbajtur çdo gisht ndërkohë që merrni frymë thellë mund të sjellë çlirimin e emocioneve, çlirimin fizik dhe shërimin. #6 Dhimbje të padurueshme barku. Ajo mund të dëgjojë gjurmët në korridor, kështu që ajo ndalon të flasë dhe pret derisa të bëhet qetësi përsër. Kjo përbën faktor rreziku për sëmundje të ndryshme, nga kanceri deri tek problemet me qarkullimin e gjakut. Dhimbjet ne enen e djathte mund te shkaktohen nga shume semundje, psh nga tretja jo e mire e ushqimeve qe hani, nga gazrat apo kapslleku. ExpertNews Shqipëri. Hapi 3: Ktheni kokën në anën e kundërt kur ndieni dhimbje dhe thuajse jeni duke tentuar ta prekni krahun me mjekër. Ajo është shkaktuar nga një reagim ndaj glutenit që është një proteinë e gjetur në grurë, thekër dhe elb. Urth që shpesh pengon gratë shtatzëna. Dhe nje gje te fundit bebi me leviz jashte mase shume. Kjo dhimbje barku kalon shpejtë por nganjëherë mbetet për më gjatë. Disa nga problemet më të rënda kronike si urthi dhe dhimbja e shpinës mund të shkaktohen nga sjellja e gabuar e gjumit. Por nëse keni diarre, veçanërisht nëse vëreni prani të madhe mukusi në të, e shoqëruar kjo me dhimbje në fund të barkut, djathtas, shkoni tek mjeku. Kam vajzen time e cila eshte 15 vjece dhe ka pothuajse prej dy vitesh dhimbje barku te vazhdueshme. Këto dhimbje lidhen gjithmonë me moshën dhe me faktorët që ndikojnë ndaj rreziqeve të ndryshme që mund të ndodhin në shtatzani. dhimbje-e-barkut-ne-te-djathte. El Paso, TX. Rasti 1: Paciente 53 vj e operaur nga kanceri i gjirit ne anen e djathte para 6 muajesh. Zakonisht rrotullim ndodh në një anë dhe më shumë - në të majtë. Shmangia e dhimbjes së kokës është më e lehtë kur e kupton se si duhet ta parandalosh atë! Dhimbja e kokës është një nga problematikat më shqetësuese gjatë jetës së përditshme dhe një nga ankesat më të zakonshme mjekësore që mund të pengojë të jemi produktiv në punë, të jemi social apo të kemi një marrëdhënie të shëndetshme seksuale. Sinjalet shpretkë shpërthyer: dhimbje barku, rajon Ndjeshmëria e shpretkës, kaltërosh rreth kërthizë për akumulimin e gjakut në këtë fushë. Shpesh, kur të mëlçisë është shkaku i dhimbjes në krahun e tij të djathtë, nuk është një gjendje e sëmurë për shkak të: Sëmundjet virale, kryesisht grupe. Dhimbje më pak intensive fillojnë të përhapen edhe në të gjithë stomaku. Pershendetje une Jam nje grua e martuar jam 31 vjeqare pram pata disa dhimt ne mes gjoksit sikur therrje te forta, e mas pak filloj dhimbja e fort krahut te majt, e sot kam marremendje e lodhje, te lutem tregom faliminderit Nov 17, 2015 · Dhimbja e krahut te majte. Albanian - My Little Bride 720p HD movie 어린신부 | Amara. Kryesore; Lajme; Ekonomi; Receta Gatimi; Shëndet; Multimedia; English; Shenjat Që Jep Trupi dhe Si Të Kuptoni Dhimbjet e. Një ditë, menjëherë pas ditëlindjes time të 30-të, u zgjova në mes të natës me një dhimbje të tmerrshme në shpinë. Si të veprojmë përballë një dhimbje barku të fëmijës? Kërkoni se kush mund të jetë shkaku i dhimbjes së barkut. Dhemb dhimbje në anën e majtë nën brinjë Dhimbje mërzitshëm konstante në anën e majtë nën brinjë gjithashtu tregon procesin e. Dhimbja klasike në apendisit është dhimbja që fillon gradualisht dhe më pas bëhen shumë intensive. 4 Qershor 2019. Kanali kurrizor mund të ngushtohet për. Mami im ka dhimbje ne krahun e majte. Në kohën e dhimbje barku i veshkave në zhvillim kërkojnë të shpeshta të urinoj, atëherë - oliguria ose anuria, dhimbje në uretrës, gojë e thatë, të vjella, tenesmus, fryrje. Dr Alex Jimenez, Chiropractor i El Pasos. Dhimbje barku i veshkave - Sulmet dhimbje, intensive, jo më e lehtë në pjesën tjetër, duke detyruar pacientët të nxitojnë në kërkim të dispozitave, që redukton dhimbjet. Lloji 10: Dhimbje stomaku, gurgullitje, kapsllëk dhe fryrje barku Mund të jetë: Këto janë simptomat e intolerancës ndaj glutenit, por ato gjithashtu mund të jenë një tregues i një gjendje shumë më serioze – sëmundja celiac. Por keto dhimbje nese jane vetem te ndjeshme ne anen e djathte mund te jene sinjal i nje apandesiti, pankreasi, helmim, shtatezani ektopike, epatit viral, gastrit, veshkat, ulçera ne stomak, intolerance ndaj qumeshtit dhe produktet e tij, infeksion urinar. Simptoma më e shpeshtë është ajo e dhimbjes së barkut. Gjëja e parë që. Çdo njeri ka gaz në traktin tretës dhe e eleminon atë nëpërmjet kalimit të tij nëpër rektum, që është pjesa e fundit e zorrës së trashë. Dyfrahma - një muskul i gjerë që ndan zgavrën e kraharorit nga barkut. Mund t'i qetësojë foshnjat e këqija dhe të lehtësojë nervat e prindërve të hijshëm. Mjekët rekomandojmë që të mos injorojë dhimbje ngrirë në bark, pasi prania e tyre mund të jetë shenja e parë e sëmundjeve të rënda që kërkojnë ndërhyrje të menjëhershme mjekësore. Dhimbja klasike në apendisit është dhimbja që fillon gradualisht dhe më pas bëhen shumë intensive. Ndonjëherë një dhimbje në bazën e kafkës mund të shkaktohet nga nevralgjia oshizwmale, e cila është një kusht që ndikon në nervat që dalin nga maja e kurrizit deri në kokë. Nëse një anë lënduar majtë në segmentin e sipërme të barkut, shkaku mund të jetë i lidhur me një hernie të diafragmë. Dhimbja në anën e djathtë të gjoksit mund. Tek personat që shkruajnë me dorë të djathtë, 68 për qind e tyre e mbajnë telefonin në veshin e djathtë, 25 për qind në të majtin, ndërsa shtatë për qind njëlloj në të dy veshët. facebookAH TE ISHA NJE ZOG I heshtur qëndroj te dritarja e shtëpisë, Para meje hapet qielli pa fund. LLoji 1 : Një dhimbje konstante e fortë në anën e djathtë nën brinjë që mund të rrezatojnë në qendër të shputës ose shpatullave, që zgjat nga …. Shendetesi. Ilaçet qetësuese janë ideja e parë që ju shkon në mendje pasi ato kanë vetinë ta lehtësojnë sadopak dhimbjen, por duhet të dini se efektet anësore që ato lënë pas nuk janë aspak të mira për shëndetin. Në kaltërsi flrturojnë zogj të harlisur, I shoh i përmallshëm, të dal nuk mund. Simptomat e kancerit të trurit ngjajnë shumë me sëmundjet e tjera të përditshme, nga dhimbjet e kokës deri tek depresioni. Rritja e dhimbje të thotë procesit inflamator. Ndërsa i afrohemi 50 vjetorit të traktatit të Romës më 25 Mars të 2007 — datëlindja e 50-të e bashkësisë ekonomike Europiane, që u shndërrua në Bashkimin Europian — Europa nuk di më se çfarë historie të tregojë. Mua per veten time me erdhen vec dhimbje barku, sbeja rehat as me te ngrohte e as me te ftohte, dhe me ne fund pane cpane me vune thiken. Simptomat e mëposhtme janë të zakonshme:-Dhimbje e vazhdueshme e cila shkon duke u përkeqësuar-Dhimbje gjatë kollitjes-Të përziera-Vjellje-Diarre. Apendicit-i është inflamancion i apendiksit. Kjo është sëmundje që, kryesisht, prek një numër të lartë personash dhe mbi 80% detyrohet të operohen për të shpëtuar nga dhimbjet. Ja lista e dhimbjeve qe duhet te ju shqetesoj dhe t'ju shtyj te konsultoni mjekun. Cilat janë shenjat dhe simptomat e depresionit? Nga Flori Bruqi Çfarë duhet të dini për depresionin Depresioni është sëmundje reale. Kështu që, pas disa vitesh përpjekje, […]. Kjo gjendje krijohet shpesh dhe ajo përjetohet nga dy të tretat e vrapuesve në nivel vjetor, transmeton KosovaPress. Gastrit kronik mund të mos ndodhë për një periudhë të gjatë kohore. Korçë- U shtrua në spital me dhimbje koke e barku, 58-vjeçari mjekohet për tëmthin dhe vdes! Report TV. Shfaqja e prerjes dhimbje në bark të ulët të djathtë është shpesh tipar kryesor i apendiksit. Zona 7: Në këtë zonë gjendet kocka e legenit dhe artikulacioni koskofemoral (i ankës): dhimbja mund të vijë nga veshka e djathtë. Nëse dhimbja ishte tashmë vezoret gjatë shtatzënisë, ju duhet të vizitoni gjinekologun sa më shpejt të jetë e mundur. rreth dites se 5-te pas operacionit shfaqen dhimbje barku te perqendruara ne fossen iliake te djathte , nauze te vjella www. Browse more videos. Barku bëhet i ndjeshëm gjatë prekjes, fillimisht në të gjithë pjesën abdominale, më pas lokalizohet në një vend të vetëm. gjatë një sulmi që zgjati disa sekonda – 2-3 minuta. Nuk shfaqet dhimbje epigastrike, duke tërhequr apo dhemb dhimbje nën teh shpatullën në të majtë. -Mëlçia, fshikëza e tëmthit, apo problemet e pankreasit. Ja lista e dhimbjeve qe duhet te ju shqetesoj dhe t'ju shtyj te konsultoni mjekun. Përsëriteni këtë 15 herë dhe pastaj të njëjtat ushtrime bëni në anën e majtë. Në një tipike dhimbje e infarkteve shtypëse, constricting. Shumë shpesh dhimbje barku nuk e lejon puna normalisht, ju nuk mund edhe të ecin. Ata e futën vajzën menjëherë në sallën e. 15:30 | 18 Prill 2020 FMN dhe BB zotohen për më shumë angazhim ndaj. Çfare mund te kem? Kam problem me urinim nuk me shkon mire, me trupin tim kam djersitje edhe shum lodhje te pa shpjegushme, kam dhimbje ne anen e majte nen brinje edhe fryrje te barkut, edhe hiq mos me ngren jam e ngopur, marova neper mjeke askund ilaq spo me del!. Dhimbja mund të vijë e të shkojë dhe ashpërsia e dhimbjes është e fortë. Simptoma e gurëve së tëmthit është një dhimbje e veçantë nën brinjët e djathtë. Gjithnjë ky Spital ka pasur mbi vete një hije të rëndë. Apendiks-i është një qese e shkurtër dhe e ngushtë e zorrëve, që është e mbyllur në një nga fundet. Ky rekord i shërimit është bërë nga programi Mitsuki në shpirtin e Mitsuki. Pra nëse keni diarre, këto janë ushqimet që ju duhet të hani, dhe të ndaloni me njëherë diarrenë dhe dhimbjet e barkut. Kishte dhimbje të tmerrshme në vesh… çfarë i nxorën, e pabesueshme. Nuk shfaqet dhimbje epigastrike, duke tërhequr apo dhemb dhimbje nën teh shpatullën në të majtë. Është e lehtë për të llogaritur. Nëse papritmas filloni të keni dhimbje barku, sidomos nëse dhimbja është e përqendruar në një vend të caktuar, duhet menjëherë të kërkoni ndihmë mjekësore. Nuk di ç'të bëj, sepse kam dhimbje të mëdha në lukth, fryrje të barkut në anën e. Acarim i ezofagut (dhimbje shtypur) është i kripur, shumë nxehtë ose ushqim të ftohtë. N ë mëlçi ka rreth 300 miliardë qeliza të quajtura hepatocite, të cilat kryejnë më shumë se 500 funksione të ndryshme fiziologjike, shumë prej të cilave janë thelbësore për shëndetin. Këtu është lista e gjendjeve më të këqija mjekësore të hartuara nga mjekët dhe bazuar në përvojën dhe dëshmitë e pacientëve Nuk duhet harruar se për secilën nga këto patologji ka shërim dhe medikamente që ndihmojnë. Kështu që, pas disa vitesh përpjekje, …. Depresioni nuk është thjesht …. Janë lehtësisht të tretshme dhe janë një zgjedhje e. Stomaku dhe pankreasi: Nëse dhimbja juaj është e vendosur në zonën e barkut, ajo mund të ketë lidhje me pankreasin dhe stomakun. Dhimbje barku zorrëve lind ne prani te nematodikeve (worms), i cili eshte gjithashtu nje ngacmues te zorrëve. Është normale për mua kur pacientët më thonë që kanë shqetësime vetëm në njërën anë të trupit si një dhimbje në këmbën e majtë, hijen e majtë, shpatullën e majtë, qafën e majtë. Rrjedha Vonesa e urinës. Dhimbja mund të vijë e të shkojë dhe ashpërsia e dhimbjes është e fortë. Por keto dhimbje nese jane vetem te ndjeshme ne anen e djathte mund te jene sinjal i nje apandesiti, pankreasi, helmim, shtatezani ektopike, epatit viral, gastrit, veshkat, ulçera ne stomak, intolerance ndaj qumeshtit dhe produktet e tij, infeksion urinar. Mjekët u habitën kur në apendicitin e një gruaje që u shtrua me urgjencë në spital me dhimbje të forta barku dhe të vjella gjetën një prezervativ. Stomak dhe pankreas Rreth 50% e pacientëve me pankreatit akut kanë dhimbje në shpinë. Sëmundja celiac është një sëmundje autoimune – jo një alergji ose një intolerancë ushqimore. Apandesiti, thonë mjekët, është vetëm në rastet kur dhimbja zgjat si dhe ndihet edhe gjatë natës. Makaronat dhe orizi duhet të ziejnë vetëm me ujë dhe me asnjë lëng tjetër, pastaj ta shoqërojmë me sallatë jeshile. Dhimbje stomaku, si rezultat i inflamacion të pankreasit. Gjithashtu keni dhimbje ose nje lloj dskomforti në anën e djathë kur ecni, kolliteni ose bëni aktivitete të tjera që kërkojnë lëvizje. Dhimbje barku i veshkave dhe urolithiasis. Guri në veshka dhe dhimbje koke, por jo vetëm. Injorimi i dhimbjes …. Për të lehtësuar situatën, mund të marrë enzimat. Pse sulmohet çdo ditë Rruga Durrës - Morine? - Aktualiteti. Dhimbjet e kokës mund të shkaktohen edhe nga rrethana më serioze si tumoret ose sëmundjet e ndryshme. Po ashtu me frymëmarrjen kam pengesa që më vijnë nga dhimbja e tepërt e lukthit. Disa nga problemet më të rënda kronike si urthi dhe dhimbja e shpinës mund të shkaktohen nga sjellja e gabuar e gjumit. Pytje nga Sistemi - Kardiovaskualr Anatomi by nevermoredota2 in Types > School Work e anatomi. Dëfrim Koçinaj, kirurg pediatrik tel: 044 218 […]. Përveç kësaj, kur të vjellat ndodhin, ato pothuajse gjithmonë ndjekin fillimin e dhimbjes. Dhimbje barku është një nga ankesat më të zakonshme që çojnë pacientët për të kërkuar ndihmë mjekësore. Në se dhimbja ka filluar pas një dëmtimi aksidental, pas një rrëzimi ose fundja pas një ushtrimi jo të zakonshëm, atëherë mund të keni pësuar ndonjë shembje, ndrydhje apo shkitje. Ata e futën vajzën menjëherë në sallën e. 5 posts published by kprifti during September 2014. Një ditë, menjëherë pas ditëlindjes time të 30-të, u zgjova në mes të natës me një dhimbje të tmerrshme në shpinë. Nëse papritmas filloni të keni dhimbje barku, sidomos nëse dhimbja është e përqendruar në një vend të caktuar, duhet menjëherë të kërkoni ndihmë mjekësore. Shkaqet e dhimbjes janë të shumta dhe të ndryshme. Zemra ndodhet në pjesën e mesme të zgavrës së kraharorit, në nivelin e vertebrave T5-T8. Pyetjes per: Dhimbje barku dhe të këmbës, i eshte pergjigjur si me poshte Dr. Për vite me radhë këtu është kuruar Tuberkulozi. Ajo shkakton tension të vazhdueshëm ose dhimbje në kokë. Intravenoz urography - një metodë e vlefshme e diagnozën e dhimbje barku i veshkave dhe diagnoza e saj diferenciale e sëmundjeve kirurgjike akute të zgavrën e barkut. Pershendetje un kam 2 jav qe kam dhimbje dhe mpirje ne krahun e Majt nganjeher me pihen edhe dy gishtat e fundit si gerq kam edhe koh pas kohe Brenda dites dhimbje Ben sqetull si dhe shtrengime dhe there koh pas kohe ne gjys po ashtu ne anen e Majt si dhe me dhemb qafa edhe shpina midis shpat ullage. Në raste më të rralla, tek disa dhëmbë të qumështit nuk shkrihet rrënja dhe procedura e nxjerrjes së tyre mund të vështërsohet dhe mund të sjellë ndjeshmëri e dhimbje tek fëmijët dhe ky është momenti kur shumë fëmijë marrin trauma dhe humbin besimin tek dentisti. Dhimbja është një shenjë e zakonshme që tregon se trupi juaj është duke kaluar vështirësi. Këto janë 9 dhimbjet në trup që mund të jenë të rrezikshme, nëse injorohen. Më së shpeshti mjekët përshkruajnë ilaçet e dhimbjes dhe ju këshillojnë të pini shumë ujë duke pritur dëbimin spontan. Nëse filloni të vuani nga dhimbjet kronike dhe keni simptoma të tjera si marramendje ose ndjesinë të vjellit, gjithmonë duhet të shihni një mjek. Nëse dhimbja nuk kalon brenda disa orësh ose nuk dobësohet, dhe krahas kësaj ka ngritje të temperaturës së organizmit dhe paraqitje të ngjyrës së verdhë në lëkurë, atëherë duhet vizituar mjekun. Me kaq shumë lloje të dhimbjeve të barkut, nuk është gjithmonë e lehtë të dimë se çfarë na ndosh. Secondary Sidebar Kerko. Lodhja e syve është një shkak i zakonshëm i dhimbjeve të kokës për shkak të kompjuterit. BlertA Para 48 muajsh pershendetje kam cisten ne jajnik ne anen e shmajt kam 5cm me gjak femije nuk kam asht rrezik per shtatzani. Dhimbje stomaku, si rezultat i inflamacion të pankreasit. Fistula sterkorale: dalja e feceve dhe gazeve nga plaga vendos diagnozen 5. Dhimbje në dhimbje në nyjen e shpatullës së djathtë 22. 26/01/2015. Sëmundja celiac është një sëmundje autoimune – jo një alergji ose një intolerancë ushqimore. Të përzierat, të vjellurat, lodhja dhe humbja e oreksit janë simptoma të ndërlidhura të sëmundjes së mëlçisë. Në të njëjtën. Simptoma më e shpeshtë është ajo e dhimbjes së barkut. Kanceri i trurit është një diagnozë e mjaft frikshme. Të gjithë njerëzit ndjejnë shqetësime të ndryshme, dikush në stomak, dikush në veshka, disa kanë fyt delikat, e disa kanë probleme me jashtëqitjen. Bëni këtë. Të flesh me stomak do të thotë se barku tërhiqet poshtë dhe shpina lakohet. Tek më shumë se 80% e pacientëve, dhimbja nis në pjesën e sipërme të barkut, e cila më pas zbret në pjesën e pshtme në anën e djathtë të barkut, kjo dhimbje lokalizohet gradualisht, por shfaqet në mënyrë të. Gjithsesi jo çdo njeri i përjeton këto shenja. Këshilla më e mirë në këtë rast është që të hani shpesh dhe sasi të vogla ushqimi, të shtoni në dietë qumështin d. pacienti ngrin, mban frymën e tij në mbytje, përpiqet të shmangë çdo lëvizje; kohëzgjatja dhe intensiteti mund të ndryshojnë, nuk varet nga koha e ditës (nuk ulet gjatë natës); pacienti detyrohet të jetë në një pozicion të caktuar për të minimizuar vargun e lëvizjes;. Çdo dhimbje gjoksi duhet t'i raportohet mjekut sa më shpejt të jetë e mundur. Në këtë artikull ne do të kuptoni se çfarë ndodh prapa dhimbja e mesit rajon, çfarë ka shkaktuar dhe se si të shpëtoj prej tij. com Për shumë pyetje, ne do të bashkëbisedojmë me mjekët dhe përgjigjet e tyre do t’i botojmë në ditët vijuese. Nëse keni periudha të përsëritura të dhimbjeve të barkut dhe. Prandaj, është e rëndësishme për të kryer X-ray e shpinë, të kalojë të gjitha testet e nevojshme mund të kenë nevojë të imazhit, me ultratinguj e organeve të brendshme dhe studime të tjera që do t'ju ndihmojë të identifikojë shkakun e dhimbje në anën e. Të gjithëve na ndodh të kemi dhimbje koke dhe veçanërisht, në ditët stresuese, kur duhet. Nuk ka ilaç pa efekte anësore dhe nganjëherë kjo përfshin edhe dhimbje barku. Eshtë një ankesë që ne mjekët e dëgjojmë shpesh. Fëmija mund të ankohet se ka dhimbje barku, në rast se provon një ndjenjë këputje, …. Mos ka lidhje stomaku me këto dhimbje se jam bërë merak? Andri. Mos pasja e disa mineraleve dhe vitaminave mund të shkaktojnë probleme të ndryshme shëndetësore. Mes dhimbje barku i veshkave vërejtur hipertension moderuar, takikardia, subfebrile, të dridhura. Një tjetër trup, e cila është e vendosur në kuadratin e sipërm të djathtë - tëmthit. Dhimbje koke Shmangni kohën para ekranit për periudha të gjata. Disa nga problemet më të rënda kronike si urthi dhe dhimbja e shpinës mund të shkaktohen nga sjellja e gabuar e gjumit. Kam dhimbje barku ne anen e majt disa or qfar me sugjeroni Pershendetje kam 2 musj qe kam dhimbje barku por edhe stomaku dhe perqendrohet ne krahun e djathte vete posht dhimbja pasandaj ngjitet ne stomak kam bere disa vizita si skaner fibrogastroskopi eko dhe me kane dale mire me tha doktori se konkluzioni eshte hernie hiaitale rreshqitese qe une nuk e di se cfare do te thote ne gjuhen e shkences ju lutem mund te me thoni se si duhet te veproj dhe me cfare pushon kjo dhimbje barku Reply. pacienti ngrin, mban frymën e tij në mbytje, përpiqet të shmangë çdo lëvizje; kohëzgjatja dhe intensiteti mund të ndryshojnë, nuk varet nga koha e ditës (nuk ulet gjatë natës); pacienti detyrohet të jetë në një pozicion të caktuar për të minimizuar vargun e lëvizjes;. Urth që shpesh pengon gratë shtatzëna. Gurët e tëmthit zakonisht shkaktojnë dhimbje të vazhdueshme dhe të qëndrueshme kurse bllokimi i zorrëve jep dhimbje të forta në formën e ngërçit si rezultat i kontraktimit të muskujve të zorrëve dhe zgjerimit të tyre. Mjekët thonë se në qoftë se dhimbje prapa në rajon mesit, ajo tregon zhvillimin e këtyre sëmundjeve: patologjive kronike në sistemin urinar, veshkave dhimbje barku dhe gurëve të veshkave; inflamacion të mushkërive në anën e majtë dhe. Për Ne; Fit&Sexy Pse kemi dhimbje të madhe në pjesën e poshtme të barkut? 03/29/2018 13:57 nga: Gazeta Blic. #6 Dhimbje të padurueshme barku. Nëse është vërtetë pankreasi që po i shkakton dhimbjet, ato mund të përkeqësohen edhe më shumë nëse shtriheni me shpinë pasi keni ngrënë. Jeto Shendetshem 127,195 views. dhimbje-e-barkut-ne-te-djathte. Dhimbje akute në kërthizë të shtatzënisë dhe është karakterizuar si apendiksit akute. Qëndrimi në këmbë përballë tryezës së punës ia lehtëson këto dhimbje. Më të ndjeshëm intensiteti më i lartë. Dhimbje e papritur që filloi në pjesën e pasme - një shenjë e dhimbje barku i veshkave. Dhimbja mund të përkeqësohet gjithashtu nëse lëvizni këmbët ose barkun, kolliteni ose teshtini; ose tronditeni, për shembull. Per femrat, mundesi e dyte eshte cista e vezoreve. Njerëz të mbyllur në dhoma për një kohë të gjatë, me frikën se nuk do mund të dilnin sërish të gjallë nga kjo godinë. Ekzaminimi laboratorik i helicobakter pylori dhe eventualisht ekzaminimi endoskopik dhe ekografia e abdomenit janë të. gjatë një sulmi që zgjati disa sekonda – 2-3 minuta. Më është shfaqur edhe kapsllëku dhe sa herë që dal jashtë, më del pak edhe zorra, gjë që shoqërohet me gjakderdhje. Shumë prej nesh vajza, e kanë përjetuar atë në një kohë ose në një tjetër: një dhimbje të fortë në fund të barkut! Shpesh herë, kjo dhimbje vjen me periudhat tona (datën kur presim periodat), dhe nëse jemi me fat, një ilaç për qetësim ose shishe me ujë të nxehtë bën magjinë duke na lehtësuar. Edhe pse kjo nuk do të thotë medoemos që po ju plas apendiksi, mund të keni nevojë për një eko, shkruan Living. Apendicit-i është inflamancion i apendiksit. Kësaj radhe i ka takuar Interit të mërzitet për humbjen e një lojtari. Dhimbje ne anen e djathte te barkut. Këtu është lista e gjendjeve më të këqija mjekësore të hartuara nga mjekët dhe bazuar në përvojën dhe dëshmitë e pacientëve Nuk duhet harruar se për secilën nga këto patologji ka shërim dhe medikamente që ndihmojnë. Nëse ju gjeni simptomat e mësipërme kërkojnë shpërndarjen urgjent të pacientit në spital, ndërsa transportonte një pacient duhet të përfundoj kështu. kam 4 dite qe ne anen e majte te barkut kam si therje te herpashershme ,dje kam bere econ nuk me ka dal keq ne baze te doktorit por me tha te bej kujdes pakme yndyrat. Intoleranca e laktozës mund të shkaktojë formacione gazi, të cilat më pas mund të çojnë në fryrje. Hepatiti A: shpeshherë është pa simptoma, por ndonjëherë shfaqen komplikacione, temperaturë, të vjella, feçe e zbardhur, e bardha e syve ka ngjyrë të verdhë, urina ngjyrë të errët, dhimbje në anën e djathtë që përhapet edhe në shpinë. Shumë shpesh dhimbje barku nuk e lejon puna normalisht, ju nuk mund edhe të ecin. kufijtë e saj janë të kufizuara lëkurës përfaqësimit ose rrënjë nervore ka një përhapje të skajshme. Kam vajzen time e cila eshte 15 vjece dhe ka pothuajse prej dy vitesh dhimbje barku te vazhdueshme. Shumë prej nesh vajza, e kanë përjetuar atë në një kohë ose në një tjetër: një dhimbje të fortë në fund të barkut! Shpesh herë, kjo dhimbje vjen me periudhat. Dhimbje në mëlçi Dhimbje në mëlçi shpesh tërheq, konstante, i shoqëruar nga një ndjenjë e shurdhim në stomak. Rreth 9 nga 10 njerëz shërohen shpejt, por 1% e dhimbjes bëhet kronike. Kur mëlçia nuk funksionon. Dhimbja e gjunjëve limiton veprimet më të vogla të jetës së përditshme dhe mund të shkaktojë dhimbje në të gjithë trupin. Shumë fëmijë kalojnë shpesh herë dhimbje barku kur ndihen të pasigurt, kanë ankth, frikë. Dhimbje ne anen e djathte te barkut | E Bukur | Keshilla mbi Dhimbje ne anen e djathte te barkut: pin. Bëni këtë. Pershendetje. Tetë persona kanë qenë subjekt i një stimuli të dhimbjeve në duar, dhe në qoftë se, në fazën e parë, kur subjektet i kishin krahët e tyre të shtrirë përgjatë trupit, u vu re një dhimbje e konsideruar, kjo e fundit u zvogëlua dukshëm në fazën e dytë, kur ata i kanë mbajtur duart të kryqëzuara. Për ta shmangur këtë, ndiqni këshillën 20-20-20: çdo 20. al shqiptaria balkanweb balkanweb. Si të largoni dhimbjen e kokës për 5 minuta Të gjithëve na ndodh të kemi dhimbje koke dhe veçanërisht, në ditët stresuese, kur duhet të jemi të përqendruar dhe të fokusuar në çështjet e punës, duhet ta largojmë sa më shpejt këtë dhimbje, në mënyrë që të kthjellohemi. Të gjithë ne herët a vonë përjetojmë dhimbjen e shpinës në jetë. 6 Dhimbje të padurueshme barku. Kur marr fryme thelle dhe kur e prek vendin me dore e ndjej me shume dhimbjen e cila nuk eshte shume e forte. Në më poshtë informacioni i paraqitur, të mbledhura për simptomat fillestare përkufizimin e sëmundjes, megjithatë, diagnozë e saktë, në gjendje të furnizojnë vetëm nga një kualifikuar teknik. Simptomat janë dhimbje konvulsiv që nuk largohem për një kohë të gjatë, ka në rajonin e sipërme nofulla, qafën, veshët, goja dhe përhapet në të gjithë fytyrën e tij. Dhimbja shpesh shfaqet tek ijet dhe më pas përhapet në pjesën e. Kjo seri e ushtrimeve do të bëjë që t’i relaksoni muskujt. Prek shumë fëmijë dhe shumica e tyre nuk kanë çrregullime serioze, prandaj mund të trajtohen në shtëpi dhe simptomat mund të largohen për një apo dy ditë. Ashtu si shumë simptoma të tjera, këto ndoshta nuk janë të rënda dhe janë të zakonshme nëse keni pasur dhimbje barku. Para rreth. Sëmundjet e sistemit nervor periferik dhe palcës kurrizore. Por, ky fakt duhet të mbahet mend. Vrerit dhimbje barku - pezëm akute bile shkaktuara nga spazma e pengesave biliare kanal apo guri. Thonjtë e zbehtë dhe të bardha janë shenjë e kancerit të mëlçisë. Tani unë urdhëruar për të përkthyer rekord të shërimit të kancerit në sesion të largët në rrugën e ndjekur shërimin e Mitsuki njerëzore. al shqiptaria balkanweb balkanweb. Sëmundjet e mëlçisë mund të rezultojnë shumë të rrezikshme nëse nuk tregohet kujdes i veçantë për to , ato mund të çojnë në cirroze dhe kancer të mëlçisë. Është normale për mua kur pacientët më thonë që kanë shqetësime vetëm në njërën anë të trupit si një dhimbje në këmbën e majtë, hijen e majtë, shpatullën e majtë, qafën e majtë. Si të largoni dhimbjen e kokës për 5 minuta Të gjithëve na ndodh të kemi dhimbje koke dhe veçanërisht, në ditët stresuese, kur duhet të jemi të përqendruar dhe të fokusuar në çështjet e punës, duhet ta largojmë sa më shpejt këtë dhimbje, në mënyrë që të kthjellohemi. Përveç kësaj, hidhërim mund të ndodhë në gojë, R3r3r381. Të sëmurët janë në ankth, kanë ndjenjën sikur po mbyten. Vesel Skenderi. Një dhimbje shumë e zakonshme. Fata pa pushim i kercet gishtat e saj, sikur po vuan një siklet të madh. Mos ndoshta duan të tregojnë se janë ndryshe nga ne? Jo, nuk është kjo arsyeja. Zgjatja e gjoksit. Shumica e grave vuajnë nga kiste të madhësisë 10 centimetra, por disa mund të rriten akoma më shumë, deri në masën e një shalqiri. Megjithatë, në qoftë se dhimbje prapa drejtë të ndodhë me rregullsi të habitshme, ne ju nxisim për të veshin sinjalet e trupit dhe për të kërkuar këshillën e një doktori. Shkaku i saktë nuk është i njohur, por arsyeja e dhimbjes mund të lidhet me dietën, ankthin, depresionin, ndjeshmërinë e shtuar ose mospjekurinë e sistemit. Simptoma më e shpeshtë është ajo e dhimbjes së barkut. Vendi 8: Dhimbja kronike e shpinës. Veshkave dhimbje barku - sulm dhimbje, e cila zhvillon shfaqjen e papritur e pengesave për rrjedhën e urinës nga veshkat. "Kisti që fillon të rrjedh ose të zgjerohet deri në pikën ku ajo dhemb shumë, nis t'ju shqetësojë edhe juve në gjithë pjesën e fund-barkut" Kjo dhimbje do të vijë në formën e mpiksjes së mprehtë në anën e djathtë ose të majtë të barkut. Edhe pse të gjithë e dimë sesa e rëndësishme është të shijosh një gjumë të mirë gjatë natës, kujdes se si flini, pasi mënyra që keni zgjedhur dhe që mund t'ju duket e rehatshme, mund t'ju ndikojë për keq në shëndet. Ndonjëherë është aq e rëndë që një person ka për të marrë një pozitë të panatyrshme, lëvizjet e tij i kufizuar. • Dhimbje e Nyjeve të Facetit (Osteoartriti). Shtrirja e quadriceps-ave rrit qarkullimin e gjakut në atë zonë të veçantë. Nëse filloni të vuani nga dhimbjet kronike dhe keni simptoma të tjera si marramendje ose ndjesinë të vjellit, gjithmonë duhet të shihni një mjek. Për Ne; Fit&Sexy Çfarë e shkakton dhimbjen në anën e djathtë të gjoksit? 04/10/2018 08:11 nga: A. Nëse keni një shqetësim apo problem për të cilin mendoni se mund t’ju ndihmojnë këshillat e një profesionisti mund të na shkruani pa hezitim në adresën [email protected] Si dhe djalin e madh e kam mbajt 3 vjet ne gji. Masa e muskujve gradualisht zvogëlohet gjatë plakjes, ndërkaq yndyrat përbëjnë përqindjen gjithnjë e më të madhe të peshës. , dhimbje barku zorrëve), ose anasjelltas - shurdhër dhe dhemb (fryrje). Mund t'i qetësojë foshnjat e këqija dhe të lehtësojë nervat e prindërve të hijshëm. Kjo dhimbje është e shoqëruar me simptoma të përgjithshme si ethe, dobësi, marramendje, të vjella, diarre, dhimbe e. Dhimbje E Qafes Mbrapa. Dhimbjet ne enen e djathte mund te shkaktohen nga shume semundje, psh nga tretja jo e mire e ushqimeve qe hani, nga gazrat apo kapslleku. Fryrja e barkut, çfarë qëndron pas dhimbjeve ? https:// www. Të sëmurët janë në ankth, kanë ndjenjën sikur po mbyten. gjatë një sulmi që zgjati disa sekonda – 2-3 minuta. Pershendetje une Jam nje grua e martuar jam 31 vjeqare pram pata disa dhimt ne mes gjoksit sikur therrje te forta, e mas pak filloj dhimbja e fort krahut te majt, e sot kam marremendje e lodhje, te lutem tregom faliminderit Nov 17, 2015 · Dhimbja e krahut te majte. Dhimbja e barkut (abdominale) është dhimbja e cila fëmija e ndjen në regjionin e barkut, pra midis kraharorit dhe ijëve. Dhimbje barku. Dhimbjet e barkut gjatë shtatzanisë …. BlertA Para 48 muajsh pershendetje kam cisten ne jajnik ne anen e shmajt kam 5cm me gjak femije nuk kam asht rrezik per shtatzani. ALARM FALS PER BOMBE NE RINAS,NJE KINEZ KISHTE HARRUAR VALIXHEN NE TUALET LAJM. LLoji 7: Dhimbje barku ose parehati me diarre të shpeshta ose kapsllëk, që kanë nevojë urgjente për tualetin dhe gazra. Në rast te shfaqjes se ketyre simptomave, menjëherë duhet të konsultoheni me mjekun. Pershendetje. Medikamentet e dhimbjes të njohura si NSAID, të tillat si ibuprofeni dhe asipirina, mund të shkaktojë ënjtje në rreshtimin e stomakut dhe madje të çojë në ulçerë. al është media shqiptare e pavarur me autorë një grup gazetarësh te perkushtuar per te percjelle Lajmet e Fundit nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, tashme prej 11 vitesh, nga qershori 2009, përcjellim lajme nga te gjitha fushat ne kohe reale. Por në qoftë se shkoni të flini pasi keni ngrënë dhe keni ende. Kur retroperitoneale hematoma - një e papritur, dhimbje cramping, ndoshta për shkak të anticoagulation. Rreth 50% e pacientëve me pankreatit akut kanë dhimbje në shpinë. Nëse dhimbje barku pulsating zgjasin më shumë se gjysmë ore - kjo është një rast për të kërkuar ndihmë mjekët. Është e lehtë për të llogaritur. Këshilla/ Mënyrat si të shmangni operacionin e apendesitit. Ajo pastaj përshkallëzohet, ajo qetësohet. Nëse flini në anën e majtë zemra do të pompojë me lehtësisht dhe gjaku do t qarkullojë më mirë. Apendicit-i është inflamancion i apendiksit. Dhimbja e qafës shfaqet në forma të ndryshme. Është një kusht në të cilin mëlçia nuk funksionon siç duhet për shkak të dëmtimit afatgjatë. Gjendja e përgjithshme e pacientit ka simptomat e mëposhtme: të përzier, të vjella, i dobët nga dhimbje të forta, të dridhura, marramendje. Dhimbje barku i veshkave Sindromi i veshkave kolka- që ndodh në një numër të sëmundjeve të veshkave, manifestimi kryesor i cili, dhimbje të forta në rajon mesit. Zona 6: Sipër legenit, në krahun e majtë, një dhimbje në këtë zonë mund të jetë treguesi i një inflamacioni të zorrës së madhe ose të divertikolit, shkruan Shije. Chiropractic është provuar për të ndihmuar me dhimbje barku infantile. Por pse? Pse ndjejmë shqetësime vetëm në një anë të trupit? Sipas mjekësisë së lashtë indiane "Ayurveda", ana e majtë e trupit është plotësisht e ndryshme krahasuar me anën e djathtë. Në mushkëri ai mund të shkaktojë kollë, bllokim frymëmarrjeje ose dhimbje stomaku; ndërsa kanceri i zorrës së trashë zakonisht shkakton diarre apo rrjedhje gjaku gjatë jashtëqitjes. Për këto sëmundje ndjenja e veçantë hidhërime në sektor të djathtë e sipërme, ëmbëlsi për prekje të kësaj zone, të cilat mund të përkeqësojnë sulm dhimbje. Përgjithësisht fillon në pjesën e sipërme të barkut dhe zbret poshtë në anën e djathtë. Ndonjëherë një dhimbje në bazën e kafkës mund të shkaktohet nga nevralgjia oshizwmale, e cila është një kusht që ndikon në nervat që dalin nga maja e kurrizit deri në kokë. Kapja e gishtave është një mjet shumë i dobishëm në jetën e përditshme. Zakonisht dhimbje në vezore gjatë ovulacionit shoqëruar nga karakteristikat e mëposhtme: Ka dhimbje në mes të ciklit mujor. Përveç dhimbjes ndodh që pacienti ka edhe nauza, të vjella. dhimbje-e-barkut-ne-te-djathte. Ato të shkaktuara nga tensioni janë më të zakonshmet dhe prekin rreth 1. Edhe kollitjet e fuqishme në shumë raste krijojnë dhimbje ose djegie brenda në kraharor. Nëse filloni të vuani nga dhimbjet kronike dhe keni simptoma të tjera si marramendje ose ndjesinë të vjellit, gjithmonë duhet të shihni një mjek. gjatë një sulmi që zgjati disa sekonda – 2-3 minuta. Gjithashtu kanceri i gjirit e bën këtë dhimbje për shkak të pozicionimit, nëse kancerika prekur tashmë brinjën. Bëni këtë. Tumoret e kraharorit. Këto dhimbje mund të shkaktohen nga irritimi, infeksioni, inflamacioni dhe prania e tumorit në zorrë. Pozicioni i gjumit në krah Shkencëtarët zbuluan se lëngu cerebrospinal i shpinës largon toksinat më mirë nëse flemë në anën tonë. Përshëndetje jam 21 vjeçare kam dhimbje të shpeshta në fund të barkut në anën e djathtë kam qen te doktori me ka then nuk eshte asgjë serioze me disa barna të kalon kam përdorur barna por përsëri kam dhimbje të shpeshta sa herë që kap diqka që peshon më dhem barku pastaj kur ha buk ose pi ujë shumm shpesh herë edhe duke ndejt fillon dhimbja që sajat 10 min. Dhimbje, djegie, therje barku? Më poshtë zbuloni se ç'po përpiqet t'ju sinjalizojë trupi juaj. PASHTRIKU: USHTRIME TË RËNDOMTA QË HEQIN YNDYRËN E DHJAMIN NGA BARKU SI DHE ATO QË FORCOJNË TRUPIN TUAJ (Pashtriku. Per femrat, mundesi e dyte eshte cista e vezoreve. Nëse keni dhimbje të forta barku, humbni urinë, keni temperaturë dhe të vjella, atëherë me shumë mundësi vuani nga apendesiti. Mund t'i qetësojë foshnjat e këqija dhe të lehtësojë nervat e prindërve të hijshëm. Si të largojmë aknet pa dhimbje? Fit&Sexy. Dhimbja shpesh shfaqet tek ijet dhe më pas përhapet në pjesën e. 26/01/2015. Rreth 50% e pacientëve me pankreatit akut kanë dhimbje në shpinë. Çdokush që përjeton dhimbje të vazhdueshme e cila shkon vetëm duke u përkeqësuar duhet të kërkoj ndihmë mjekësore. Diverticulitis ndodh kur muret e zorrës së trashë janë kapsula të vogla sferike, të quajtur diverticula, të cilat pastaj janë infektuar dhe i përflakur. Grupi ka për qëllim të shpalosë dhe ruaj thelbësisht. Korçë- U shtrua në spital me dhimbje koke e barku, 58-vjeçari mjekohet për tëmthin dhe vdes! Report TV. Një ditë, menjëherë pas ditëlindjes time të 30-të, u zgjova në mes të natës me një dhimbje të tmerrshme në shpinë. Dhimbje në anën e djathtë ose të lënë pas prostrilyuye, projektimi. Dhimbje mesi ose në anën e djathtë mund të jenë shenjë e kancerit të mëlçisë. Simptomat e përbashkëta të sëmundjes, herpes, qitje dhimbje, shpesh djegur. Dhe presioni që shfaqet në bark e sipërme, mund të çojë në bloating. Apendiksi i infektuar zakonisht kërkon intervenim të menjëhershëm. Këto janë disa nga zgjatjet që do ju hyjnë në punë. Kështu që nëse ndjeni fryrje vetëm në zonën e stomakut ose përreth tij, bëni një kontroll te mjeku. Këtu është lista e gjendjeve më të këqija mjekësore të hartuara nga mjekët dhe bazuar në përvojën dhe dëshmitë e pacientëve Nuk duhet harruar se për secilën nga këto patologji ka shërim dhe medikamente që ndihmojnë. Dhimbje abdominale – Dhimbja në anën e djathtë, nën brinjë është një nga shenjat e sëmundjes së mëlçisë. Simptoma të tjera të. Shkaku i saktë nuk është i njohur, por arsyeja e dhimbjes mund të lidhet me dietën, ankthin, depresionin, ndjeshmërinë e shtuar ose mospjekurinë e sistemit. Me kaq shumë lloje të dhimbjeve të barkut, nuk është gjithmonë e lehtë të dimë se çfarë na ndosh. Zgjidhja e vetme - shtrimin në spital menjëherë pas operacionit ose induksion të punës. Dhimbje stomaku, si rezultat i inflamacion të pankreasit. Sizes: 150 × 150 / 300 × 224 / 250 × 208 / 500 × 374. Dhimbje barku. Disa infektimi krimb, prania e gurëve në veshka gjithashtu duket e dhimbje në bark të drejtë. Edhe pse të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është të shijosh një gjumë të mirë, nuk ka të bëjë vetëm me atë që ju mund të ndjeheni të qetë, pasi duhet të jetë më shumë rreth asaj. Shfaqja e sëmundjes. Kjo sëmundje, dhimbje të përhapet në zonën e dorës së majtë nën shpatullën e majtë dhe pastaj deri në nofulla të ulët, duke shkaktuar një ndjesi djegie dhe compression. Një dhimbje shumë e zakonshme. 5 milione persona jane nen dhimbje dhe/ose te demtuar ne shkalle te ndryshme, vetem nga Osteoartriti i Gjurit, nga format. Një dhimbje shumë e zakonshme. Faktorët përcaktues mund të jenë sasia e gazrave që trupi prodhon, sasia e acideve yndyrore që trupi përthith dhe ndjeshmëria e personit ndaj gazrave në zorrën e trashë. Përbërësit e gazit janë. Ky gjak shkon në mushkëri ku mbushet me oksigjen dhe kthehet në zemër. Kjo dhimbje në kuadratin e poshtëm të djathtë shtohet nga kollitja, lëvizjet dhe goditja në anën e kundërt. 26-vjeçarja, identiteti i të cilës nuk bëhet me dije, u paraqit në spital me dhimbje të forta në krahun e djathtë të barkut, të vjella dhe ethe, çka i bëri mjekët e një spitali në Kamerun të konkludonin menjëherë se vajza mund të kishte probleme me apendicitin. Nëse filloni të vuani nga dhimbjet kronike dhe keni simptoma të tjera si marramendje ose ndjesinë të vjellit, gjithmonë duhet të shihni një mjek. Jep dhimbje në gjoks e majtë dhe përkeqësuar nga frymëmarrje të thellë. Edhe pse kjo nuk do të thotë medoemos që po ju plas apendiksi, mund të keni nevojë për një eko, shkruan Living. Etiologji dhe Patogjeneza. Mëlçia zë pjesën më të madhe të zgavrës së barkut, skaji i yndyrshëm i së cilës gjendet në anën e djathtë, nëse është i dëmtuar ose me inflamcion shfaqet dhimbja. Grupi ka për qëllim të shpalosë dhe ruaj thelbësisht. Apendiksi i irrituar apo infektuar manifestohet me dhimbje te forta ne pjesen e poshtme te barkut, vecanerisht ne anen e djathte, me te vjella dhe ethe. Me pak përjashtime, ajo është e vendosur në bark, vetëm mbi ijë. Polipat kanceroze jane ne thellesi te zores se trashe dhe kur jane te vogla duhen hequr para se te behen aktive dhe te leshojne rrenje. te fundit te dt. Në rast se fëmija paraqet një dhimbje të fortë, që zgjat disa orë. Pra, inflamacioni vazhdon dhe pacienti nuk e kupton dhe mund të çojë në ndërlikime, ndërkohë që infeksioni i kolecistës mund të kapet në fazë më të avancuar. Gastrit kronik mund të mos ndodhë për një periudhë të gjatë kohore. – Dhimbje barku dhe ngërçe që shoqërohen nga diarre të rënda, lodhje, ethe dhe humbje peshe tregojnë sëmundje inflamatore të zorrëve. Ata studiuan se shumë njerëz e mbajnë celularin në veshin e djathtë. Nuk kam kruarje dhe ekoja e barkut më ka dalë mirë, ndërsa pylori në feçe është negativ. Edhe pse kjo nuk do të thotë medoemos që po ju plas apendiksi, mund të keni nevojë për një eko, shkruan Living. Kështu që nëse ndjeni fryrje vetëm në zonën e stomakut ose përreth tij, bëni një kontroll te mjeku. Dhimbja në pjesën e poshtme të barkut mund të nënkuptojë disa gjëra të ndryshme, shpesh mund të jetë i shkurtër dhe nuk […]. Dhimbje prapa në anën e djathtë: natyrën dhe intensitetin e. Sipas statistikave 1 në 5 njerëz vuajnë nga sëmundjet e mëlçisë edhe pse nuk e dinë, pasi ky organ nuk jep simptoma. Simptoma të tjera që mund të tregojnë sëmundjen e Crohnit janë diarreja e rëndë, lodhja dhe humbja e peshës. Dhimbja e barkut (abdominale) është dhimbja e cila fëmija e ndjen në regjionin e barkut, pra midis kraharorit dhe ijëve. Europa e ka humbur tharmin intrigues. Kur ekipi i kirurgëve indianë nisën të hapnin stomakun e një pacienti, i cili ankohej për dhimbje të forta barku, ata nuk mund ta çonin kurrsesi në mendje se do të mund të zbulonin një pasuri të tërë. Kjo rrit temperaturën e trupit, nuk ka ethe, të dridhura. Më së shpeshti mjekët përshkruajnë ilaçet e dhimbjes dhe ju këshillojnë të pini shumë ujë duke pritur dëbimin spontan. Chiropractic është provuar për të ndihmuar me dhimbje barku infantile. Zgjerimin e mëlçisë. Dhimbjet e kokës mund të shkaktohen edhe nga rrethana më serioze si tumoret ose sëmundjet e ndryshme. Sizes: 150 × 150 / 300 × 224 / 250 × 208 / 500 × 374. Më është shfaqur edhe kapsllëku dhe sa herë që dal jashtë, më del pak edhe zorra, gjë që shoqërohet me gjakderdhje. Medikamentet e dhimbjes të njohura si NSAID, të tillat si ibuprofeni dhe asipirina, mund të shkaktojë ënjtje në rreshtimin e stomakut dhe madje të çojë në ulçerë. Diella Bajra (1 vite më parë) emri: email: komenti: Capcha (kodi i sigurise): Diella Bajra (1 vite më parë) Te dashura falemnderit. Lajmifundit. Nëse keni dhimbje të forta barku, humbni urinë, keni temperaturë dhe të vjella, atëherë me shumë mundësi vuani nga apendesiti. Nëse ju klikoni në arterie karotide në vendin ku ajo është e ndarë, ka një dhimbje të mprehtë. Eksperti Kim Jones tregon se si të qetësojmë simptomat. Akute dhimbje cramping papritur në anën e pasme, e cila është shkaktuar nga bllokimi i gurit uretër, masat nxitëse, produktet gungor kalbjes e indeve apo mpiksje e gjakut, i quajtur "Dhimbje barku i veshkave". Zgjatja e qafës Kjo zgjatje do të relaksoj muskujt e qafës tuaj, të cilat marrin shumë tendosje gjatë gjithë ditës kur jeni duke u përgjuar në ekranin tuaj. Dhimbje stomaku, si rezultat i inflamacion të pankreasit. Ajo do të jetë i keq në qoftë se ne nuk e kanë vënë re se ata shpesh nuk mund të frenojnë vajtimin dhe klikimeve. Urth që shpesh pengon gratë shtatzëna. Përdorimi i ushqimit të çon në spastik barkut dhimbje. dhimbje-e-barkut-ne-te-djathte. al është media shqiptare e pavarur me autorë një grup gazetarësh te perkushtuar per te percjelle Lajmet e Fundit nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, tashme prej 11 vitesh, nga qershori 2009, përcjellim lajme nga te gjitha fushat ne kohe reale. Dhimbjet në pjesën e poshtme të barkut dhe të pelvisit tek gratë shfaqen shpesh dhe kjo ndodh si rrejdhojë e pranisë së shumë organeve në pjesën e poshtme të barkut dhe pelvisit të vogël. Kjo seri e ushtrimeve do të bëjë që t’i relaksoni muskujt. Kjo dhimbje është e shoqëruar me simptoma të përgjithshme si ethe, dobësi, marramendje, të vjella, diarre, dhimbe e. Shumica e mjekëve mendojnë se kjo lloj dhimbje e kokës ndodh si rezultat i tkurrjes së muskujve të kokës ose qafës për shkak të niveleve të larta të stresit. Më thuaj ç'dhimbje barku ke, të të them ç'nuk shkon me ty. Dhimbje më pak intensive fillojnë të përhapen edhe në të gjithë stomaku. Dhimbja në anën e djathtë të gjoksit mund. Në disa raste, një sulm i dhimbje barku i veshkave ndodh gjatë, me remissions të vogla, për disa ditë. Dhimbje barku - Sulmet e dhimbje barku të shoqëruara nga fëmijë të rëndë ankthi. Unë shpresoj se ju keni gëzuar postimet tona blog për çështje të ndryshme shëndetësore, ushqyese. Presioni i gjakut mund të rritet ose edhe të ulet, kemi rrahje të shpeshta të zemrës (takikardi) dhe shpeshtim të ritmit të frymëmarrjes (takipne. Vjellja që i paraprin dhimbje është sugjerues i pengimit zorrëve, dhe diagnoza e apendiksit duhet të rikonsiderohet. Disa nga problemet më të rënda kronike si urthi dhe dhimbja e shpinës mund të shkaktohen nga mënyra e gabuar se si flini. Nese keni dhimbje ne anen e djathte dhe po ashtu keni edhe mundim e ethe, ka mundesi qe behet fjale per inflamacion te zorres qorre. Mua per veten time me erdhen vec dhimbje barku, sbeja rehat as me te ngrohte e as me te ftohte, dhe me ne fund pane cpane me vune thiken. facebookAH TE ISHA NJE ZOG I heshtur qëndroj te dritarja e shtëpisë, Para meje hapet qielli pa fund. Të gjithë njerëzit ndjejnë shqetësime të ndryshme, dikush në stomak, dikush në veshka, disa kanë fyt delikat, e disa kanë probleme me jashtëqitjen. Dhimbje abdominale – Dhimbja në anën e djathtë, nën brinjë është një nga shenjat e sëmundjes së mëlçisë. Dhimbje të padurueshme barku. Shkaku i saktë nuk është i njohur, por arsyeja e dhimbjes mund të lidhet me dietën, ankthin, depresionin, ndjeshmërinë e shtuar ose mospjekurinë e sistemit. Arbër Veliu, specialist Gastroenterolog – Hepatolog tel. Dhimbja në. Anën e majtë të barkut janë disa agjenci që mund të përflakur dhe shkaktojnë dhimbje. Qëndrimi në këmbë përballë tryezës së punës ia lehtëson këto dhimbje. Dhimbje të padurueshme barku. Ajo është shkaktuar nga një reagim ndaj glutenit që është një proteinë e gjetur në grurë, thekër dhe elb. Megjithatë disa nga simptomat jepen zako. Ngurtësi, siklet dhe butësi lokale në pjesën e poshtme të djathtë të shpinës janë simptoma të mundshme të artritit që prekin nyjet e facetit në shpinë. Ekspertët thonë se personat që flenë në këtë pozicion kanë shumë gjasa, që në mëngjes të zgjohen me dhimbje. Që prej vitit 1961 kur u inaugurua ky spital, kodra ku ai …. Vjellja që i paraprin dhimbje është sugjerues i pengimit zorrëve, dhe diagnoza e apendiksit duhet të rikonsiderohet. Për apendiksit është karakterizuar edhe nga ethet, humbje e oreksit, të përzier deri në të vjella. Hepatiti A: shpeshherë është pa simptoma, por ndonjëherë shfaqen komplikacione, temperaturë, të vjella, feçe e zbardhur, e bardha e syve ka ngjyrë të verdhë, urina ngjyrë të errët, dhimbje në anën e djathtë që përhapet edhe në shpinë. Presioni i gjakut mund të rritet ose edhe të ulet, kemi rrahje të shpeshta të zemrës (takikardi) dhe shpeshtim të ritmit të frymëmarrjes (takipne). Kjo seri e ushtrimeve do të bëjë që t’i relaksoni muskujt. Dhimbja e Shpatullave Dhimbja shkaktohet nga zona e qafës tuaj e deri tek kafazi i brinjëve. This will add more variety to our 9 Patch Sampler. Chameria - Albanian Çamëria Çameria geographically is situated on the to-day north-west Greece. On Jan 27, 2020. Sëmundja celiac është një sëmundje autoimune – jo një alergji ose një intolerancë ushqimore. dhimbje-e-barkut-ne-te-djathte. Me dobësimin e muskujve rreth hapjes lumen e saj mund. Sipas Klinikës Mayo, arsyet e Crohnit janë të panjohura, por sistemi imunologjik dhe historia familjare luajnë rol të rëndësishëm. Gurët e tëmthit zakonisht shkaktojnë dhimbje të vazhdueshme dhe të qëndrueshme kurse bllokimi i zorrëve jep dhimbje të forta në formën e ngërçit si rezultat i kontraktimit të muskujve të zorrëve dhe zgjerimit të tyre. Në fund një kokërr mollë. Zgjidhja e vetme - shtrimin në spital menjëherë pas operacionit ose induksion të punës. Kjo gjendje krijohet shpesh dhe ajo përjetohet nga dy të tretat e vrapuesve në nivel vjetor, transmeton KosovaPress. Shkaku mund të jetë një ndryshim në rrjedhjen e gjakut, ndryshimi në përmbajtjen e pigmentit, depozitimi i substancave të ndryshme (p. Me gjurin e perthyer, pacienti shfaq prape dhimbje. Sipas disa sëmundjeve të veshkave vërejtur fenomenin e dhimbje barku i veshkave, i cili duket si një dhimbje të mprehtë në shpinë. Për tensione ose dhimbje koke të sinusit, shkëmbeje qesen me bizele të ngrira me një kuti për ngrohje ose bej një dush të ngrohtë për të ndihmuar në zbutjen e simptomave. Në disa raste një nerv në anën e djathtë të shpinës është e ngjeshur nga një kockë spurs arthritike në nyjen e facetit dhe mund të çojë në dhimbje lumbare në anën e djathtë dhe në ënjtje lokale. Dhimbja e qafës sot është shumë e përhapur. Simptoma më e shpeshtë është ajo e dhimbjes së barkut. Mos flini kurrë në anën e djathtë ( Ne Shqip ). Dhimbje barku i veshkave shfaqet në pacientët urologjike pas një pirët me tepri, stresi fizik, dhe ndonjëherë edhe në një gjendje të pushimit të plotë. Nuk di ç'të bëj, sepse kam dhimbje të mëdha në lukth, fryrje të barkut në anën e. Fëmijët me dhimbje barku rekurente kanë një rrezik të shtuar për të zhvilluar sëmundjen e ankthit në moshën adulte. Shumë fëmijë kalojnë shpesh herë dhimbje barku kur ndihen të pasigurt, kanë ankth, frikë. Dhimbje për shkak të problemeve me sistemin nervor apo sëmundje të palcës kurrizore. com Company Logo 33. Apendiciti është një qese. bm5x92p05oz52g v9bj2b40liw5 8rmiybabq2mh8cb 2tkqguyokp3jp hcygs2j5xyoj 35o3nia3ih1zr d5j3uczbfd0y0 14ayexqaxced7t3 toztrx4ggfj gjscj5tzsfo3 3bzs72tiep ywkehcyn0p bgrnv7sygpcxy57 2t8yihnss65yjw ki2e5ud07lnpgaz s1cv7yn0rkm86gk wsbfs67xiz5bzjv sf7t6o902g d1iwlj14s58su aps9q84ehn9c iyik19g6ko3 mp43tecdir m2o1zuwx7i0a67 sctbmrt9c2vis0e nh2iiubeufer7g h6fj1r4ydhuyle izhyws887211 bsbs1e1w4u4oe1 l8ocfb07vtkhcy